Special Guests in 2018

REBECCA ROOT                              STEVE ORAM                                 EILIS CAHILL                                  JOHN HOLLINGWORTH

EWEN GLASS                                 CLARE ANYIAM-OSIGWE                  EMMANUEL ANYIAM-OSIGWE           CHERIE FEDERICO      

Indie-Lincs Full Programme 2018 

 

Thursday 15th March

19.00 – 21.00                       Opening Event: Lincoln School of Film Media Screening

                                         Stephen Langton Theatre – University of Lincoln [FREE event]

 

                                         MATCHED (Drama - 12mins)

                                         JOSEPH BRIGGS: A PORTRAIT IN STEAM (Doc - 5mins)

                                         MORTEM MAGUS (Ani - 6mins)

                                         THE BANK (Doc - 7mins)

                                         DECAY (Drama - 16mins)

                                         NIGHT DRIVE (Drama - 5mins)

                                         TWO OF A KIND (Doc - 8mins)

                                         PLAYING HOUSE (Drama - 12mins)

                                         THE LESSON (Ani - 4mins)

                                         THE BLOCK (Doc - 17mins)

 

21.00                                  Drinks at THE SWAN

Friday 16th March

 

12.00 – 17.00                       Best of the Fest 2016/17: Retrospective (sittings: 12.00 / 13.30 / 15.00)

                                         Screening Room 2113a: MHT Building – University of Lincoln [FREE event]

                                         

                                         BITCH, POPCORN & BLOOD (Fra - Drama - 16mins)

                                         AKITA (UK - Drama - 9mins)

                                         PINE TREE VILLA (Ger - Drama/Ani - 13mins)

                                         SCRABBLE (Swi - Drama - 12mins)

                                         THE BATHTUB (Ger - Drama - 13mins)

                                         EVERYDAY IS LIKE SUNDAE (UK - Drama - 11mins)

                                         I COULD EAT A HORSE (UK - Ani - 5mins)

 

17.00 – 18.45                       Filmmaker’s Pizza Dinner at ELENA’s KITCHEN

                                         (limited spaces: please contact mmurray@lincoln.ac.uk to reserve)

 

19.30 – 22.00                     Sponsor’s Event: LINCOLN FILM SOCIETY

                                         Venue Cinema – Bishop Grosseteste University [Entry £5]

                                         

                                         CERTAIN WOMEN (USA – Drama - 106mins) 

                                        

Saturday 17th March

LINCOLN PERFORMING ARTS CENTRE  [Tickets: Day Pass £7/£4 - Sat & Sun Pass £12/£6]

 

10.00 – 11.30                      Shorts #1

                                         IRON HANDS (USA - Drama - 11mins)

                                         OMA (USA - Drama - 9mins)

                                         TASTE OF LOVE (Aut - Exp - 5mins)

                                         THE INNER SIDE (Hun - Drama - 15mins)

                                         KEEP GOING (Tai - Drama - 20mins)

                                         THREE RED SWEATERS (USA - Doc - 8mins)

                                         WRITTEN/UNWRITTEN (Rom - Drama - 20mins)

11.45 – 13.30                        Feature #1 (with short)

                                         THE SAD MONK (Nep/Ger - Doc - 12mins)

                                         ON SOUTHERN BUSES (Mex/Ger - Doc - 94mins)

 

14.30 – 16.00                       Shorts #2

                                         THE INGRESS TAPES (UK - Exp - 8mins)

                                         BLACKMOOR (UK - Drama - 11mins)

                                         IN OUR WORLD (USA/Ice - Doc - 2mins)

                                         CLOUD KUMO (Jap - Drama - 15mins)

                                         HELEN’S BIRTHDAY (Est - Drama - 19mins)

                                         BLIND AUDITION (Ger - Drama - 18mins)

                                         SCHIRKOA (Ind - Ani - 14mins)

 

16.00 – 17.00                       PANEL DISCUSSION: How do I get my film into a Film Festival? 

                                         With Cherie Federico from Aesthetica Film Festival +

                                         Emmanuel & Clare Anyiam-Osigwe from British Urban Film Festival

17.15 - 18.45                         Filmmaker's Dinner at BAR UNICO (£5 for non-delegates)

 

19.00 – 20.00                      PANEL DISCUSSION: Screenwriting for Independent Film

                                         with Ewen Glass (Lies We Tell / Hollyoaks)

20.00 – 21.30                      Shorts #3

                                        NEXT (Rus - Drama - 7mins)

                                        EUNA (Kor - Drama - 19mins)

                                        NEAR CHANGE (USA - Drama - 10mins)

                                        CHIPPY TEA (UK - Drama - 14mins)

                                        SHELTER (Aut - Drama - 10mins)

                                        SOG (Ger - Ani - 10mins)

                                        CLANKER MAN (UK - Drama - 11mins)

 

21.30                                 Drinks at TOWER BAR

Sunday 18th March

LINCOLN PERFORMING ARTS CENTRE [Tickets: Day Pass £7/£4 - Sat & Sun Pass £12/£6]

 

9.30 – 12.00                      Feature #2 (with short)

                                       iRONY (Aus - Ani - 8mins)

                                       STARE INTO THE LIGHT MY PRETTIES (USA - Doc - 129mins)

 

13.00 – 14.30                    Feature #3 (with shorts)

                                       VACCUM (UK - Ani - 4mins)

                                       BEHEMOTH (Aut - Drama - 6mins)

                                       SAVE (Spa - Drama - 4mins)

                                       WITHDRAWN (Can - Drama - 75mins)

 

15.00 – 16.30                     Spotlight on GERMAN SHORTS

                                       GO PAUL (Drama - 17mins)

                                       LENA (Drama - 7mins)

                                       TEENAGE THREESOME (Drama - 5mins)

                                       NICOLE’S CAGE (Drama - 15mins)

                                       SARA THE DANCER (Exp - 13mins)

                                       THE COUCH (Drama - 15mins)

                                       THE HOMEGIRL (Drama - 4mins)

                                       THE LAST DROP (Drama - 10mins)

 

16.30 – 17.30                     SPECIAL EVENT: Trans Representation - NATALIE (UK - Drama - 15mins)

                                       with trans actor and campaigner Rebecca Root (Boy Meets Girl / The                                                 Danish Girl). In association with Transitional States

18.30 – 19.30                     PANEL DISCUSSION: How to Approach Actors for Low-Budget Films

                                       with actor John Hollingworth (Poldark / The Dark Knight Rises),

                                       Steve Oram (Sightseers / The End of the F***ing World)

                                       & Eilis Cahill (Mad / Stakeland) 

19.30 – 21.00                     Shorts #4 & Closing Awards

                                       FACE (Aus - Drama - 13mins)

                                       STATE OF EMERGENCY MOTHER FUCKERS (Bel - Drama - 6mins)

                                       CAUTIONARY TALES (UK - Drama - 8mins)

                                       FAMILY FOR SALE (Bel - Drama - 15mins)

                                       149th & GRAND CONCOURSE (USA - Exp - 4mins)

                                       COLD STORAGE (Fin - Drama - 9mins)

                                       AU REVOIR BALTHAZAR (Swi - Ani - 10mins)

21.00                                Drinks at VICE & CO Speakeasy